امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ختنه
#1
سلام
خسته نباشید لطفا در مور د ختنه کودکان همراه با عکس یک توضیح کامل دهید
روشهای انجام ختنه
ممنون
تشکر
پاسخ
 سپاس شده توسط support
#2
به بریدن و زدودن تمام یا بخشی از غلفه (پوست ختنه‌گاه) از آلت تناسلی مرد خَتنه می‌گویند.

به هنگام ختنه ممکن است لگام (frenulum) آلت تناسلی هم بریده شود. به این کار لگام‌بُری (frenectomy) گفته می‌شود.
سنت ختنه از تاریخ ثبت‌شده بشری قدیمی‌تر است و نگاره‌هایی از آن در غارهای دوران نوسنگی و آرامگاه‌های مصری یافته شده‌است. و سنتی است که در اسلام نیز به آن تأکید شده. آمار ختنه پسران در کشورهای مسلمان بالا و در کشورهای اروپائی پائین می‌باشد.
موضوع لزوم ختنه امروزه در جوامع غربی مورد بحث است وبرخی مطالعات بیانگر فوایدی نظیر کاهش عفونت‌های ادراری دوره نوزادی می‌باشند در حالی که برخی محققین بر عوارضی مانند کاهش حساسیت آلت تناسلی به تحریکات جنسی و آثار سوء روانشناختی آن تاکید دارند.
ریشهٔ کلمهٔ ختنه در انگلیسی (circumcision) به معنای بریدن دایره‌ای است که در آن پوست ختنه گاه به همراه لگام که پوست را به زیر نوک آلت تناسلی مردانه متصل می‌کند بریده می‌شود. بهتر است ختنه حداکثر زیر دو سال انجام شود.
ختنه شایعترین عمل جراحی است که روی نوزادان پسر انجام می‌شود. در آمریکا سالانه ۱/۵ میلیون ختنه با هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار انجام می‌شود. انجام ختنه در آمریکای جنوبی و مرکزی، آسیا و بیشتر اروپا شیوع پایینی دارد. در کانادا ۴۸ درصد مردان ختنه کرده‌اند. گروههای مذهبی همچون معتقدان به یهودیت و اسلام انجام ختنه را توصیه می‌کنند. در آمریکا آمار دقیقی وجود ندارد ولی در بسیاری از مناطق بالای ۴۵ درصد مردان ختنه شده‌اند. که این میزان در میان سفید پوستان بالاتر بوده و در میان گروههایی همچون سیاهان و اسپانیایی تباران پایینتر است.

تاثیرات مثبتی که از لحاظ پزشکی برای ختنه مطرح می‌شود حاصل مطالعاتی است که هر یک به تنهایی حقیقت را نشان نمی‌دهند. از آنجا که انجام عمل ختنه اقدامی تصادفی نیست و لذا بسیاری از مطالعات نتوانسته‌اند به دقت وجود رابطه میان اثرات مثبت و منفی مطرح شده را اثبات کنند.

فعالیت جنسی
در مطالعه‌ای نشان داده شده که مردان ختنه شده عملکرد جنسی متنوعتری را تجربه و از اختلالات عملکردی کمتری رنج می‌برند.عده‌ای دیگر از محققان کاهش حس جنسی را در مردان ختنه شده مطرح کرده‌اند. ادعا شده که مردان ختنه نکرده ۴ برابر بیشتر از مردان ختنه کرده از حساسیت آلت خود لذت می‌برند. اما در مطالعات علمی انجام شده تفاوتی میان میزان حس پوستی در آلت بین مردان ختنه شده و ختنه نشده یافت نشد.

عفونتهای مجاری ادراری
سن شیوع عفونتهای ادراری در مردان زیر یکسالگی می‌باشد بنابر این بیشتر مطالعات انجام شده بر این گروه سنی تمرکز کرده‌اند. در مطالعاتی که در مورد این مساله انجام شده به خوبی نشان داده شده که ریسک عفونتهای ادراری در پسران ختنه کرده به مقداری در حدود ۳ تا ۷ برابر کمتر از میزان شیوع این عفونتهای در پسران ختنه نکرده‌است. اینطور بیان شده که در میان هر هزار نوزاد ختنه نشده ۷-۱۴ مورد عفونت اداری طی سال اول زندگی به وقوع می‌پیوندد که این میزان در صورت ختنه شدن به ۱-۲ می‌رسد.

سرطان آلت جنسی مردان
سرطان پنیس یک بیماری نادر با درصد شیوعی به میزان ۹-۱۰ مورد در هر یک میلیون مرد است. مشخصی شده که ختنه نشدن ریسک بروز را بیش از ۳ برابر افزایش می‌دهد با این حال با توجه به شیوع پایین این سرطان بروز آن در یک فرد ختنه شدن پایین است.

سرطان گردن رحم
عامل ایجاد این سرطان ویروس پاپیلومای انسانی ۱۶ و ۱۸ است. برخی محققان کاهش بروز عفونت و متعاقب آن سرطان سرویکس در زنان شریک جنسی مردان ختنه شده را مطرح کرده اند. با این حال با توجه به سبب‌شناسی این سرطان که شروع فعالیت جنسی در سنین پایین و داشتن شرکای جنسی متعدد است هیچ ارتباط مستقیم میان ختنه شدن مرد و کاهش ریسک این سرطان در شریک جنسی‌اش تاکنون یافت نشده‌است.

شیوع عوارض عمل ختنه در حدود ۰/۲ تا ۰/۶ درصد موارد گزارش شده‌است. بیشتر عوارض خفیف هستند. شایعترین عارضه خون ریزی است که در ۰/۱ درصد موارد مشاهده شده است. این خونریزی به ندرت نیاز به انتقال خون دارد و با اقدامات ساده کنترل می‌شود. دومین عارضه عفونت موضعی است که خفیف و به صورت قرمزی و ترشح چرک بارز می‌شود. موارد منفردی از عوارض ایزوله گزارش شده که شامل فیموزیس راجعه، بازشدن زخم، پنیس مخفی، اشکالات زیبایی به علت پوست اضافه، احتباس ادراری، التهاب مجزا (مِآتیت) تنگی مِآ، کوردی، انکلوژن کیست و باقی ماندن اجزای پلاستیبال است. گزارش‌های موردی خاصی هم از موارد نادری همچون سندرم پوست فلس دار، فاسئیت نکروزان، سپسیس، مننژیت و همچون عوارض جراحی بزرگی همچون فیستول اورترا، قطع گلنز پنیس و نکروز پنیس دیده شده‌است.

انجام بدون بی‌حسی ختنه می‌تواند یکی از زجر آورترین خاطرات ایام کودکی باشد. در این راستا دانشمندان به‌وسیله اندازه گیری تعداد ضربان قلب، فشار خون و سطح کورتیزول خون (هورمون ضداسترس بدن) دیده‌اند که نوزادی که بدون بی حسی ختنه می‌شود، درد زیادی را تحمل می‌کند و علاوه بر اهمیت خود درد، این خاطره باعث می‌شود که نوزاد نسبت به سایر دردهای دیگر مثل واکسن‌هایی که بعداً به کودک تزریق می‌شود، واکنش شدیدتری نشان دهد.

بر اساس این یافته، انجمن اطفال آمریکا توصیه می‌کند که در حین انجام ختنه حتماً باید نوزاد بی‌حس شود. انواع داروهای بی‌حسی مورد استفاده در حین انجام ختنه عبارتند از: بی‌حسی زیرپوستی آلت تناسلی، بی‌حس کردن عصب پشت آلت تناسلی و استفاده از کرم EMLA روی پوست که ترکیبی از مواد بی‌حس کننده موضعی است.

انجام ختنه در یک ناهنجاری مادرزادی آلت منع به نام هایپواسپادیازیس منع دارد. از آنجا که در این ناهنجاری مجرا از زیر آلت باز می‌شود برای انجام بعدی ترمیم جراحی از پره‌پوس استفاده می‌شود. از ختنه در درمان فیموزیس استفاده می‌شود. در فیموزیس مادرزادی تا ۳ سالگی صبر کرده و در صورتیکه در این سن پره پوس قابلیت ارتجاع و برگشتن نداشت برای جلوگیری از بروز عارضه عمل ختنه انجام می‌شود. همچنین ختنه درمان انتخابی فیموزیس اکتسابی است. در پارافموزیس هم ختنه را می‌توان به عنوان یک عمل انتخابی انجام داد.منباع مورد استفاده : سایت های Wikipedia.com و http://www.danheller.com
فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
                                       
پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، Saed Azodi Far ، kambif ، yahya
#3
ختنه
سلام
خسته نباشید لطفا در مور د ختنه کودکان همراه با عکس یک توضیح کامل دهید
روشهای انجام( ختنه در ایران)-- روش سنتی--روش حلقوی--روش لیزر
ممنون
تشکر

اخطار !
شما این موضوع را در 4 انجمن و 4 بار تکرار کردید . در صورتیکه جواب سوال شما در همین انجمن و بطور کامل داده شده است. در صورت تکرار مجدد ، نام کاربری شما حذف خواهد شد.
با تشکر
مدیر تالار
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان