امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سایه دار دیدن اجسام
#1
سلام.مادرم 50 ساله است و چندروزی است اجسام را تار یا به طور دقیق سایه دار میبیند.به پزشک مراجعه و با معاینه و آزمایش چشمش چیزی متوجه نشدند.حالا عکس شبکیه نوشتند.آیا خطرناک است؟
پاسخ
#2
(1391/3/3، 04:27 عصر)shabnam_1234 نوشته است: سلام.مادرم 50 ساله است و چندروزی است اجسام را تار یا به طور دقیق سایه دار میبیند.به پزشک مراجعه و با معاینه و آزمایش چشمش چیزی متوجه نشدند.حالا عکس شبکیه نوشتند.آیا خطرناک است؟

با سلام:
با توجه به شرح حالی که ارائه کردید، این مشکل می تواند به جدا شدگي پرده شبكيه باشد.جدا شدگي پرده شبكيه در واقع به معناي جدا شدن لايه هاي عصبي حساس شبكيه از لايه رنگدانه دار شبكيه است (كه مسؤل تغذيه و متابوليسم شبكيه مي باشد). از آن جا كه اين عارضه در صورت عدم درمان مناسب باعث كاهش شديد بينايي مي شود تشخيص و درمان سريع آن اهميت فراواني دارد.

جدا شدگي پرده شبكيه به سه شكل اتفاق مي افتد:
نوع اول كه شايعترين شكل جدا شدگي شبكيه است در اثر ايجاد سوراخ در شبكيه پديد مي آيد، به اين صورت كه پس از ايجاد سوراخ در شبكيه، زجاجيه كه حالت آبكي پيدا كرده از راه سوراخ به پشت شبكيه نفوذ مي كند و آن را از لايه هاي خارجي تر جدا مي كند. تموج مايع همراه با حركات سر و تأثير نيروي جاذبه باعث گسترش جدا شدگي شبكيه مي شود، به همين دليل اين نوع جدا شدگي پرده شبكيه مي تواند به سرعت پيشرفت كند و باعث جدا شدن كامل شبكيه گردد.
نوع دوم كه جدا شدگي كششي (tractional detachment) نام دارد وقتي اتفاق مي افتد كه رشته هاي زجاجيه يا بافت هاي غير طبيعي از سمت داخل شبكيه را تحت كشش قرار دهند و آن را از روي بافت هاي زيرين بلند كنند. اين حالت بيشتر در افراد ديابتي اتفاق مي افتد.
نوع سوم جدا شدگي شبكيه كه چندان شايع نيست در اثر تراوش يا ترشح غير طبيعي مايع در حد فاصل شبكيه و بافت هاي زيرين اتفاق مي افتد. اين حالت معمولاً ناشي از التهاب، خونريزي يا توده هاي غير طبيعي داخل چشم است و به ندرت بصورت خود به خودي اتفاق مي افتد. عوامل مختلفي باعث افزايش خطر ابتلا به جدا شدگي شبكيه مي شود. مهمترين اين عوامل عبارتند از:
سن: جدا شدگي شبكيه به صورت خودبه خودي در افراد زير 40 سال نادر است و معمولاً در افراد
بالاي 50 سال رخ مي دهد.
نزديك بيني شديد: در اين حالت پرده شبكيه نازك و آسيب پذير است و احتمال ايجاد سوراخ در آن بيشتر از حالت عادي است.
سابقه جراحي چشمي
ديابت
سابقه خانوادگي جدا شدگي شبكيه يا سابقه اين بيماري در چشم ديگر فرد. [/ضربه شديد به سر و صورت يا چشم
بيماري، التهاب يا تومور داخل چشمي علائم و نشانه ها جدا شدگي پرده شبكيه مي تواند علائم مختلفي را ايجاد كند:
ديدن جرقه هاي نور در ميدان بينايي (به ويژه اگر بخشي از شبكيه تحت كشش باشد احتمال بروز اين علامت بيشتر است)
ديدن اجسام شناور در جلوي چشم كه ممكن است به صورت مگس پران، لكه هاي تاريك يا تار عنكبوت ديده شود.
تغيير شكل و كج و معوج شدن اشياء مثل وقتي كه فرد از پشت يك شيشه موجدار به چيزي نگاه مي كند.
احساس وجود پرده يا سايه در جلوي چشم
كاهش ديد ناگهاني ]بررسي و تشخيص وقتي بيماري با علائم فوق الذكر به چشم پزشك مراجعه مي كند، چشم پزشك با معاينه شبكيه، جدا شدگي شبكيه را تشخيص مي دهد. براي اين منظور معمولاً لازم است مردمك با قطره هاي مخصوص باز شود و شبكيه با يك وسيله مخصوص به نام افتالموسكوپ بررسي شود. پزشك در اين معاينه با بررسي محل و اندازه و نوع جدا شدگي شبكيه در مورد روش درماني مناسب تصميم گيري مي كند.در موارد نادري كه مثلاً به علت خونريزي
،ديدن شبكيه با دستگاه افتالموسكوپ مقدور نباشد سونوگرافي چشم مي تواند اطلاعات مفيدي در مورد وسعت
،محل و گاهي علت جدا شدگي شبكيه در اختيار پزشك قرار دهد.
تنها درمان مؤثر براي جدا شدگي شبكيه، جراحي است.
زندگی زیباست آن را شفاف تر ببینید.....
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان