امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جديد ترين داروهاي ضد ديابت با رايج‌ ترين قرص‌ هاي ضدديابت كه براي كنترل قند خون در ديا
#1
يكي از شايع ‌ترين پرسش ‌هاي ديابتي‌ ها، پرسش درباره انواع داروهاي ضدديابت است. بيشتر ديابتي ‌ها دوست دارند بدانند كدام دارو جديدتر است و كدام دارو كم‌ عارضه‌ تر.

منظور از قرص ‌هاي جديد ضدديابت، داروهاي نسل جديدند كه در حال حاضر در بازار (در ايران و خارج از ايران) وجود دارند. در اين مطلب، از ذكر نام تجاري (برند) دارو خودداري و به ذكر نام ژنريك داروها اكتفا مي ‌كنم. البته بديهي است كه انتخاب نوع دارو به عهده پزشك معالج شما است و اين اطلاعات صرفا جهت بالا بردن سطح آگاهي عمومي شما در اين زمينه است.

قرص ‌هاي ضدديابت صرفا به منظور كنترل قند خون در ديابت نوع 2 مصرف مي ‌شوند. درمان ديابت نوع 2 در درجه اول، اصلاح شيوه زندگي است؛ چون ديابت نوع 2، اساسا يك بيماري وابسته به شيوه زندگي است.

اگر اصلاح شيوه زندگي، مقدور يا موثر نباشد؛ آن‌ گاه بايد از داروهاي خوراكي ضد ديابت استفاده نمود و اگر اين داروها هم نتوانند قندخون را كنترل كنند و يا ديابت نوع 2، با عوارض همراه شود آن‌ گاه ناچار هستيم به جاي قرص از انسولين استفاده كنيم.

بيماراني موفق هستند كه از همان ابتدا با اصلاح شيوه زندگي خود از حداقل دارو استفاده كنند و خود را وابسته به داروها نكنند. كنترل وزن، الگوي تغذيه صحيح، تحرك جسماني، ورزش، ترك سيگار، كنترل فشار خون و ترك عادات و رفتارهاي پُرخطر، مي ‌تواند ما را از داروهاي ضد ديابت نوع 2، بي ‌نياز كند.

قرص‌هاي ضد ديابت، بدون استثنا داراي عوارض جانبي هستند. داروهاي ضد ديابت پُرمصرف به گروه‌هاي زير تقسيم مي ‌شوند:

سولفونيل اوره‌ ها

اين گروه، قديمي‌ ترين داروهاي ضد ديابت محسوب مي ‌شوند. تولازامايد، اولين دارويي است كه براي ديابت نوع 2 به جامعه پزشكي عرضه شد (سال 1950). تولبوتامايد، كلرپروپامايد و استوهگزامايد به تدريج وارد بازار شدند. كلروپروپامايد در سه تا چهار دهه پيش، روي قلم پزشكان و جزو پُرمصرف ‌ترين داروهاي ضدديابت بود. خود من، خاطرات زيادي از عوارض اين دارو دارم (مثل افت قند خون كه ساعت‌ ها يا روزها طول مي ‌كشيد و حتي به بستري شدن، منجر مي ‌شد.) داروهاي سولفونيل اوره نسل جديد شامل گلي ‌پي ‌زايد، گلي مي ‌پي ‌رايد، گلي بورايد، گلي ‌بن ‌كلامايد و... هستند كه با اسامي تجارتي (براند) مختلفي در بازار ايران موجود هستند؛ يا ساخت داخل و يا به صورت وارداتي. پُرمصرف ‌ترين اين گروه از داروها، همان گلي‌ بن‌ كلامايد است.

مكانيسم اثر اين داروها از طريق تحريك سلول‌ هاي بتا و ترشح انسولين است. دارو بايد قبل از غذا مصرف شود. دو عارضه مهم دارو، يكي افت قند خون(هيپوگليسمي) و ديگري اضافه وزن است. بعد از چند سال، دارو بي‌ اثر خواهد شد و سلول‌ هاي بتا ديگر به دارو جواب نمي‌ دهند. براي چاق ‌ها، داروي مناسبي نيست. به صورت قرص ‌هاي پنج ميلي‌ گرم در ايران ساخته شده است. سولفونيل اوره‌هاي نسل اول امروزه مصرف نمي ‌شوند مگر در موارد خاص و با عادت بيمار به آن ها.

بي‌ گوانيدها

پُرمصرف ‌ترين داروي اين گروه، همان متفورمين است. اين دارو، اولين داروي انتخابي در ديابت نوع 2، به ويژه در چاق ‌ها است. به خاطر دارم كه اين دارو در چند دهه قبل وارد بازار شد ولي بعد از مدتي توسط FDA جمع‌ آوري شد و در سال ‌هاي اخير مجددا مورد تاييد قرار گرفت. متفورمين، افت قند خون(هيپوگليسمي) نمي ‌دهد و چاق نمي ‌كند و حتي برعكس، لاغر هم مي ‌كند. مصرف متفورمين ممكن است چربي بد (LDL) و تري گليسريد را هم پايين بياورد. تهوع، اسهال، سوءهاضمه از عوارض نسبتا متداول و اسيدوز لاكتيك از عوارض نادر ولي مهلك اين دارو محسوب مي‌ شود. علت جمع‌ آوري متفورمين و فن‌ فورمين در چند دهه قبل، همين عارضه اسيدوز لاكتيك بود. اين عارضه امروزه خيلي به ندرت ممكن است ديده شود. مصرف دارو بعد از مصرف غذا است. انواع آهسته و معمولي آن، به اسامي تجارتي مختلف و با قدرت مختلف وجود دارد. در ايران هم به صورت قرص ‌هاي 500 و 1000 ميلي‌ گرمي و با نام‌هاي تجاري گوناگون، ساخت كارخانجات داخلي و وارداتي هم اكنون موجود است. متفورمين فعلا داروي خط اول درمان در ديابت نوع 2 محسوب مي ‌شود.

مكانيسم اثر دارو، از طريق كاهش توليد گلوگز در كبد، كاهش مقاومت به انسولين و افزايش سوخت گلوكز در بافت ‌هاي محيطي است. يكي از نكات جالب در ارتباط با متفورمين، كاربرد آن در ساير بيماري‌ ها است؛ مانند تخمدان پلي‌ كيستيك، القاي تخمك ‌گذاري، چاقي و حتي بعضي سرطان‌ ها كه هيچ ‌كدام به طور قطع و يقين به اثبات نرسيده و تنها در ديابت نوع 2، اين دارو همچنان يكه ‌تاز است.

مهاركنندگان آنزيم گوارشي

آلفاگلوكوزيداز، آنزيم مخصوصي است كه موجب جذب گلوكز از روده مي ‌شود. داروهاي مهاركننده اين آنزيم مي ‌توانند قند خون را كاهش دهند و از جذب گلوكز، جلوگيري كنند. معروف‌ ترين و قديمي ‌ترين آن ها آكاربوز است كه با نام‌ هاي تجارتي مختلف در ايران موجود است. دارو بايد با اولين لقمه غذا مصرف شود تا بتواند جذب گلوكز در روده‌ ها را كُند نمايد. غالبا همراه با ساير داروها تجويز مي‌ شود. دو عارضه شايعه اين داروها،اسهال و سوءهاضمه (نفخ) مي ‌باشد. ميگ ليتول، تركيب جديدتري از اين گروه است. از 25 ميلي‌ گرم شروع و تدريجا هر چهار تا شش هفته، 25 ميلي‌ گرم در روز اضافه مي ‌شود.

تيازوليديندايون‌ها (TZD)

اين داروها حساسيت عضلات و بافت چربي را نسبت به اثر انسولين بالا مي ‌برند. همچنين ممكن است چربي خوب (HDL) را اندكي افزايش دهند ولي به همان نسبت ممكن است چربي بد (LDL) را نيز بالا ببرند. اضافه وزن و ادم يا خيز (تجمع آب زير پوست) از عوارض شناخته شده اين داروها است. نارسايي قلب و حتي حمله قلبي با اين داروها گزارش شده و به همين علت، در سال 2007، اداره نظارت بر غذا و داروي آمريكا، رسما هشدار داد كه " روزي گليتازون " ممكن است موجب حمله قلبي و حتي مرگ شود. ضايعات كبدي شديد نيز گزارش شده است. دو تركيب دارويي با نام ژنريك روزي گليتازون و پيوگليتازون در اين گروه معروف ‌تر هستند. در ايران دو نام تجارتي از اين داروها به صورت قرص‌هاي 15، 30 و 45 ميلي ‌گرمي موجود است. اثر عمده اين داروها، كاهش مقاومت به انسولين، افزايش جذب گلوكز در بافت‌ها و كاهش جزيي در توليد گلوكز توسط كبد است.

مگلي تينايدها

اين دسته دارويي موجب تحريك لوزالمعده و ترشح بيشتر انسولين مي ‌شوند ولي زماني موثر هستند كه قبل از غذا خورده شوند. اگر قرار نيست يك وعده غذا صرف شود، دارو نيز نبايد مصرف شود. رپاگلي نايد و ناتگلي ‌نايد دو فرآورده ژنريك از اين گروه‌ هستند كه با دو نام تجارتي معروف به صورت وارداتي در بازار ايران موجودند، با نام ژنريك رپاگلي ‌نايد. اگر همراه با سولفونيل اوره مصرف شوند، خطر افت قند خون مضاعف خواهد شد زيرا هر دو دارو، ترشح انسولين را تحريك و اثر يكديگر را تقويت مي ‌كنند. مصرف الكل همراه با اين قبيل داروها، خطر افت قند را خيلي بالا مي ‌برد. اين قرص ‌ها با قدرت 5/0، 1 و 2 ميلي‌ گرمي تهيه شده است.

مهاركنندگان آنزيم DPP-4

آنزيمي به نام دي پپتيديل پپتيداز – 4 يا DPP-4 در بافت‌ها وجود دارد كه قادر است GLP-1 را تخريب و بلااثر كند.

GLP-1 يا پپتيد شبه گلوكاگن شماره 1 ماده‌اي است پروتئيني كه برخلاف گلوكاگن، قادر است قند خون را كاهش دهد.آنزيم ياد شده مزاحم و مانعGLP-1 مي‌ باشد و لذا به محض ظاهر شدن GLP-1 در جريان خون، توسط آنزيم DPP-4، تخريب و ناپديد مي‌ شود. داروهاي مهاركننده اين آنزيم با آن مقابله كرده و GLP-1 را همچنان فعال نگه مي ‌دارند و از اين طريق قند خون كنترل مي ‌شود. اين دارو بسيار جديد است و يك نام ژنريك و معروف آن، سيتاگلي ‌پتين (فسفات) است كه در بازار اروپا و آمريكا هم اكنون با يك براند تجارتي معروف موجود است. اين دارو همراه با ساير داروهاي خوراكي و يا به تنهايي تجويز مي ‌شود. مختص ديابت نوع 2 است. قرص‌ هاي اين دارو در كشور انگليس مثلثي شكل و صورتي رنگ است تا با ساير قرص‌ ها اشتباه نشود. سيتاگلي پتين‌ ها، در واقع تقويت ‌كننده اين كرتين‌ ها هستند.

اين كرتين ‌ها به هر ماده‌اي در بدن گفته مي ‌شود كه بتواند ترشح انسولين را تحريك و اثر آن را تقويت كند مانند GLP-1 كه يك اين كرتين است. اثر دارو فقط زماني است كه قند بالا مي‌ رود و لذا هيپوگليسمي نمي ‌دهد. هر ساعت از روز بدون توجه به زمان مصرف غذا، تجويز مي ‌شود و سه بار در روز. دوز دقيق دارو را بايد از پزشك معالج خود بپرسيد زيرا به عوامل مختلفي بستگي دارد. قرص ‌هاي يك صد ميلي‌ گرمي دارد. گران است و مصرف آن تا 250 دلار در ماه هزينه دارد (در مقايسه با متفورمين كه بين 4 تا 78 دلار است).

عفونت دستگاه تنفس فوقاني، گلو درد و اسهال از عوارض شناخته شده اين دارو است. ساير آثار جانبي آن در آينده برملا خواهد شد. هر داروي جديدي، هرچه قدر لوكس و معروف هم باشد، دال بر خوب بودن آن نيست. به شگردهاي شركت‌ هاي دارويي بين ‌المللي توجه داشته باشيد. داروي ديگر از اين گروه ويلدارگلي پتين است. تقريبا تمام داروهاي خوراكي ضدديابت ممكن است عوارض كبدي بدهند لذا آزمون‌ هاي كبدي بايد حتما پايش شود.

دو داروي بسيار جديد و تزريقي كه اخيرا توسط FDA تاييد شده‌اند:

* پرام لينتايد: با يك نام تجارتي معروف اكنون در بازار موجود است. پرام لينتايد، چيزي نيست جز همان هورمون آميلين. آميلين به همراه انسولين و گلوكاگن از سلول ‌هاي بتا ترشح مي ‌شود و همراه با تزريق انسولين موثر است و تزريق آن، A1C را پايين مي ‌آورد. در تيپ 1 و 2 همراه با انسولين تزريق مي ‌شود ليكن با ويال انسولين نبايد مخلوط شود. تهوع از عوارض اين دارو است. اين دارو جديد است و هنوز تجربه كافي در مورد آن وجود ندارد. حداكثر دوز آن 120 ميكروگرم قبل از صبحانه است.

مقلدهاي اين ‌كرتين: در سواحل جنوبي آمريكاي شمالي، نوعي سوسمار عظيم الجثه زندگي مي ‌كند كه نيش آن خطرناك و سمي است. بزاق اين جانور، حاوي ماده‌اي است كه قندخون را كاهش مي ‌دهد. اين ماده، اثرات اين كرتين را تقليد مي ‌كند. اين كرتين‌ ها، همان هورمون‌ هاي تنظيم ‌كننده قندخون هستند مانند انسولين، گلوكاگن و GLP-1 و... ماده‌اي كه از بزاق اين سوسمار غول پيكر استخراج گرديده است EXENATIDE نامگذاري شده است.

اگزناتايد، اولين دارويي است كه از اين گروه شناسايي و با همين نام ژنريك عرضه شده و توسط FDA در سال 2007 مورد تاييد قرار گرفته است. اين دارو مختص ديابت نوع 2 است و در بيماراني مصرف مي‌ شود كه با رژيم غذايي و داروهاي خوراكي ضد ديابت، از كنترل قندخون ‌شان عاجز هستند. دو بار در روز، قبل از صبحانه و شام به صورت تزريقي تجويز مي‌ شود؛ مثل انسولين.

اگزناتايد، ترشح انسولين را تحريك و ترشح گلوكاگن را مهار مي ‌كند و به اين ترتيب قندخون را كاهش مي ‌دهد. همچنين زمان تخليه معده را كند و احساس گرسنگي را كم و احساس سيري را زياد مي ‌كند. دارو را مي ‌توانيد به متفورمين يا سولفونيل اوره اضافه كنيد ولي معمولا همراه با انسولين مصرف نمي ‌شود. تاثير دارو در كنترل قند و كاهش هموگلوبين A1C چشم ‌گير است. تهوع و اسهال خفيف، تنها عوارض دارو است. همراه با سولفونيل اوره ممكن است افت قندخون بدهد ولي همراه با متفورمين هيپوگليسمي نمي‌ دهد. اگزناتايد چاق نمي‌ كند و در نارسايي كليه، ممنوع است. پانكراتيت‌ حاد و مهلك با مصرف اين دارو گزارش شده است.

... و اين داستان ادامه دارد

بايد خاطرنشان ساخت كه هر روز داروي جديدي توسط شركت‌ هاي دارويي توليد و به بازار مصرف عرضه مي ‌شود(هر دم از اين باغ بري مي ‌رسد/ تازه ‌تر از تازه ‌تري مي ‌رسد)

هر دارويي كه جديدتر، لوكس ‌تر، شيك ‌تر و گران ‌تر باشد، لزوما بهتر نيست.
شركت‌ هاي بزرگ داروسازي مي ‌دانند با صرف هزينه ‌هاي سرسام ‌آور، چگونه از يك فرآورده معمولي و جديد يك معجزه ‌گر بسازند. هر داروي جديد وقتي به جامعه پزشكي معرفي مي ‌شود، در ابتدا با ابراز احساسات و اقبال پزشكان مواجه شده و تا چند سال دوران ماه عسل خود را مي‌ گذراند. ليكن بعد از چند سال يا چند دهه، عوارض آن آشكار مي‌ شود. بيش از يك قرن است كه آسپيرين را مي ‌شناسيم و به مزاياي آن پي برده ‌ايم و با خواص متعدد آن از يك مُسكن و ضدالتهاب و ضدتب معمولي گرفته تا خاصيت ضد‌سرطاني آن آشنا هستيم ولي عارضه معروف آن را كه خون‌ ريزي است، در سال‌ هاي اخير شناخته ‌ايم و سال ‌هاي متمادي از اين عارضه خطرناك غافل بوده ‌ايم و چه بسا صدها انسان جان خود را به علت همين عارضه از دست داده باشند.

داروها به منزله انسان‌ ها هستند. براي شناخت آن ها، سال‌ هاي متمادي وقت و فرصت و تجربه و آزمون و خطا لازم است. دارويي خوب است كه ساده، شناخته شده، ارزان و در دسترس باشد و پزشك و بيمار با آن دارو اخت و مانوس شده باشند.

به هر تقدير نبايد فراموش كنيم كه پزشكي، يك علم خشك و منجمد نيست. پزشكي يك فن است، يك هنر است و پزشك، يك هنرمند. به علاوه، علم پزشكي، علمي است دايما در حال تغيير و تحول و حركت رو به جلو.

دكتر منوچهر جزايري فوق ‌تخصص بيماري ‌هاي غدد
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان