امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درد های شایع سینه در خانم ها
#1
[تصویر:  attachment.php?aid=231]


درد پستان ، با و یا بدون توده یکی از شایع ترین شکایت درد های سینه ای در خانم ها می باشد و ممکن است به صورت دردهای دوره ای و یا غیر دوره ای بروز کند.

درد دوره ای پستان : یا ماستالژي ( Mastalgia) مشکل شايعي بين خانم‌هاست؛ به‌طوري که از هر 10 خانم 7 نفر در طول زندگي آن را تجربه مي‌کنند که معمولا دو هر دو پستان بوده و 3 تا 7 روز قبل از شروع دوره قاعدگی شروع شده و بعد از قاعدگی تخفیف یافته و بر طرف می شود ، این درد را معمولا خانم ها آن را به صورت احساس پری و سفتی ، همراه با حساس شدن پستان ها كه با دست زدن به آنها ، حساسیت و درد ایجاد میشود توصیف می كنند که معمولاً در قسمت نیمه خارجی پستانها این وضعیت اتفاق می افتد ، بعضی از حركات بدن نیز می تواند باعث افزایش درد شود .

درد غیر دوره ای پستان : این نوع درد بیشتر در میان سالی و در سنین 30 تا 47 ساله بیشتر دیده میشود اما ممكن است در خانمهای مسن تر هم ایجاد شوند ، این درد به طور دائم و یا هر از گاهی و بدون ارتباط با سیکل قاعدگی بوده ، اغلب یک طرفه و موضعی و گاهی در سینه انتشار می یابد و به صورت سوزش یا کشیدگی احساس می شود که ممکن است منشا پستانی یا دیواره قفسه سینه داشته باشد اگر چه عامل اکثر موارد غیر دوره ای درد پستان ، خوش خیم است ولی 10% سرطان های پستان همراه با درد هستند و بایستی در هر درد غیره دوره ای آزمایشات و معاینه های مخصوص انجام شود.


عوامل ایجاد این درد ها :

- هورمون‌ها: درد پستان اگر به صورت دوره‌اي باشد و با پریود ارتباط داشته باشد، احتمالا با هورمون‌هاي جنسي مرتبط است. کاهش يا از بين رفتن اين نوع درد با بارداري يا يائسگي نشان مي‌دهد که احتمالا هورمون‌ها در اين مورد نقش دارند. به هر حال مطالعات تاکنون نتوانسته‌اند اختلال هورموني خاصي را شناسايي کنند که عامل قطعي ايجاد درد دوره‌ای پستان هاباشد اما علت این درد ها را بیشتر به تغییرات هورمون های پروژسترون و پرولاکتین نسبت داده اند .

- اختلال در تعادل اسيد چرب: اختلال در تعادل اسيدهاي چرب در داخل سلول‌ها ممکن است حساسيت بافت سينه‌ها را به هورمون‌ها افزايش دهد.

- داروها: مصرف برخی داروهای هورمونی ، داروهای درمان ناباروری و داروهای خوراکی جلوگيری از بارداری ممکن است با درد پستان مرتبط باشند. در اثر درمان با استروژن و پروژسترون، ممکن است بافت سينه، حساس و دردناک شود. ممکن است علت ايجاد درد پستان در خانم‌های يائسه درمان‌های هورمونی باشد و همچنين گزارش‌هايی از درد پستان مرتبط با مصرف داروهای ضدافسردگی مانند داروهايی مثل فلوکستين و سرترالين وجود دارد.

- عوامل ساختاری : مشکلات آناتوميکی و ساختاری در سينه‌ها می ‌تواند موجب ايجاد درد شود که در بيشتر موارد اين دردها غيردوره‌ای هستند. اختلالاتی مانند کيست‌ها، ضربه‌ها و آسيب ديدگیها و جراحی‌های قبلی می‌ توانند موجب بروز درد شوند. علت اين نوع دردها معمولا خارج از بافت پستان است. مثلا ممکن است علت ايجاد درد، اختلالي درديواره قفسه سينه، عضلات، مفاصل، قلب و نواحي ديگر باشد که به علت انتشار درد، به اين نحو، احساس شود. کشيدگی عضلات پستان و آسيب‌های مفصلی نيز می تواند موجب چنين دردهايی شود.


تدابیر دارویی و راه های درمانی :

1 – درمان درد دوره ای :

- پس از رد عوامل پاتولوژیک ، در موارد درد خفیف اطمینان بخشیدن به اینکه مسئله مهم و جدی وجود ندارد و تعدیل رژیم غذایی تنها اقدام لازم و کافی می باشد . در موارد درد متوسط و شدید بهتر است ابتدا برای 1 یا 2 دوره پریود تعدیل رژیم غذایی ( حذف شکلات ، قهوه ، کاهش ، مصرف نمک ، با پرهیز از خوردن غذاهای سرخ كرده و چربی و افزایش مصرف سبزیجات ) و ویتامین E کمکی را امتحان نمود و در صورت عدم پاسخ آنگاه نوبت به درمان دارویی می رسد .

- استفاده نکردن از لباس های زیر تنگ برای جلوگیری از فشار به بافت ها و استفاده از لباس های مناسب .

- انجام تمرینات ورزشی سبک و بخصوص ورزش آئروبیك .

- در این رابطه اولین خط درمانی ، استفاده از اسید چرب اشباع نشده Gamolenic Acid ( 40 میلی گرم و 6 تا 8 بار در روز ) است که به صورت کپسول در دسترس است (به نظر مي‌رسد گامالينولييک اسيد موجب تعادل اسيد‌هاي چرب شده و حساسيت بافت پستان به هورمون‌ها را کاهش مي‌دهد) . در صورت عدم پاسخ به درمان پس از 4 ماه نوبت به دانازول می رسد و برای این منظور ابتدا با دوز 200 تا 300 میلی گرم در روز شروعع شده و پس از کنترل درد ، بتدریج ظرف یک ماه دوز دارو به 100 میلی گرم در روز رسانده شود و تا 6 ماه نیز ادامه یابد .

- در صورت ادامه درد که بعید به نظر می رسد استفاده از بروموکریپتین و یا تاموکسیفن توصیه شده است.

نکته مهم : با دوزاژ کمتر از 400 میلی گرم دانازول امکان تخمک گذاری و در نتیجه حاملگی وجود دارد و چون این دارو یک تراتوژن است باید در طول درمان با دانازول از یک روش جلوگیری بارداری استفاده شود و همچنین لازم به ذکر است عوارض جانبی این دارو اکثرا به صورت تهوع، سرگيجه، جوش و برافروختگي بروز نمای، در زنانيكه مقدار زيادي از اين دارو را مصرف مي كنند ممكن است رشد غيرطبيعي مو و بم شدن صدا مشاهده شود.

2- درمان درد غیر دوره ای :

اگر درد موضعی باشد و یافته پاتولوژیک وجود نداشته باشد می توان از تژریق موضعی ماده بی حسی نظیر 1 میلی لیتر از محلول 1% لیدوکائین و 40 میلی گرم متیل پردنیرولون در 1 میلی لیتر محلول کمک جست .
در موارد درد های منتشر شونده استفاده از کرست تنگ و یا NSAID )(Non steroidal anti-inflammatory drugs) استفاده کرد که در اکثر موارد تاثیر گذار و کمک کننده می باشد.منابع :
کتاب های : بیماری های زنان ، داروهای ژنریک ایران
سایت های : http://www.irnini.com , http://www.aftab.ir , http://www.lifekowsar.com , http://www.daneshnameh.roshd.ir , http://www.dostan.net , http://www.iransalamat.com ,

گردآوری و تنظیم : رضا ط


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
   
پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، support ، dr.roya


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان